niedziela, 20 kwietnia 2014

Cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej.



Cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej założono w 1929 roku przy ul. Ludowej. Do czasu jego powstania Żydzi z Dąbrowy Górniczej chowali swych zmarłych na cmentarzu w Będzinie.
Proces dewastacji nekropolii rozpoczął się w czasach drugiej wojny światowej i trwał także po wyzwoleniu. Największe zniszczenia zostały w latach siedemdziesiątych, w trakcie budowy osiedla Mydlice (podobno na początku lat 60 były kompletne macewy). W 1993 roku przy ul. Ludowej, na obrzeżach nekropolii ustawiono pomnik z napisem o treści: "W tym miejscu był żydowski cmentarz Dąbrowy Górniczej i okolicy, zniszczony w okresie niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej."
W 2003 r. podczas  inwentaryzacji cmentarza udało się zidentyfikować 27 pomników w różnym stanie zachowania, upamiętniających: Rajzel Lewi córkę Szlomo, mężczyznę o imieniu rozpoczynającym się od liter Szm,;kobietę o imieniu Rachel; Jakowa syna Tuwji; Ester Sztark, Natana syna Awrahama Altera, Sarę córkę Mosze Szmuela; Szajndel Gerwat córkę Awrahama, Mosze syna Mendla Zimla; kobietę o imieniu Brajndel; Menachema Mendla Klajmana syna Jony, Mosze Jakowa Blumensztoka syna Majera, Elazara Krajcera syna Izraela Lejby ha-Kohena, Riwkę Stern córkę Cwi, Josefa Rusinka syna Elazara, kobietę o nazwisku Łazarek córkę Jehudy Ekiwy, Mosze Kalinowicera syna Awigdora oraz kilka fragmentów nagrobków bez personaliów zmarłych.
Ostatnio znalazłem w necie informację, że odkryto prawie kompletną macewę na dzikim wysypisku śmieci.
1.
 2.
 3.
 4.
 5.
 6.
 7.
 8.
 9.
 10.
 11.
 12.
 13.
 14.
 15.
 16.
 17.



0 komentarze: