czwartek, 28 grudnia 2017

Obszar Warowny Śląsk - Ruda Śląska - cz 3 - łącznikowy punkt oporu Wirek.

Ruda Śląska.
Data wykonania zdjęć: 05.05.2007.

Łącznikowy punkt oporu "Wirek" miał za zadanie uszczelnić obronę pomiędzy wzg. 319 a "Szybem Artura". Składał się z 4 punktów obrony czynnych oraz jednego punktu pozoracyjnego.

I. Ciężki schron bojowy z jedną kopułą pancerną. Uzbrojenie 2 ckm (strzelnica + kopuła), rkm-y.

1. Widok z daleka na ścianę czołową z wejściem.


2. Widok z zewnątrz na strzelnicę ckm.



3. Widok na wejście.



4. Widok na kopułkę pancerną.



II. Tu mam problem. Fotka 5 przedstawia jednozibowy schron bojowy ze strzelnicą tradytorową dla ckm. Kilkaset metrów wcześniej widzieliśmy górkę z ruinami czegoś, co mogło wyglądac jak schron pozoracyjny. Natomiast na foto 6 widać ścianę oporową z imitacjami strzelnic... Na mapie Rudy oraz stronach o fortyfikacjach jest tylko 1 pozorant, w sumie 5 obiektów, więc i mam jeden za dużo. Możliwości są takie: to co widać na 5-6 jest schronem pozoracyjno-bojowym, a górka którą widzieliśmy to pomyłka (niestety nie mam dobrego zdjęcia tej górki); lub znaleźliśmy kolejny obiekt którego nie ma na mapach.

5. Widok na ścianę ze strzelnicą ckm.



6. Widok od drugiej strony schronu. Tylko ściana oporowa.



III. Ciężki schron bojowy, jedna kopułka pancerna. Uzbrojenie 2 ckm, działko ppanc, rkm-y.

7. Widok na kopułkę bojową i ścianę z ckm i działkem ppanc.



8. Strzelnica (chyba działka ppanc?) i bardzo dobrze zachowany rów diamentowy.



9. Strzelnica ckm.



10. Strzelnica ckm od wewnątrz. Brak pancernej osłony, oraz półokrągłej podstawy ckm.



11. A to jest to, na co trzeba uważać chodząc po takich obiektach. Prawdę mówiąc nie wiem jakie funkcje mogło spełniać to zagłębienie (na pewno nie WC, w polskich schronach nie było takiej funkcji).



12. "Drabina do nieba"? Nie to szczeble do bojowej kopułki pancernej.



13. I już na górze.. co mnie podkusiło włazić. Nie dosyć, że ledwo się zmieściłem, to okazało się że upaprałem się gorzej niż niemowlę... sadzą. Koło moich butów podstawa do której była mocowana laweta ckm.. A koło prawego buta niespodzianka, która upewniła mnie, że solidne buty to dobrze mieć przy takiej eksploracji... i patrzeć pod nogi.



14. Widok ze strzelnicy kopułki (taki mniej więcej miał widok celowniczy z kopułki pancernej). Ta szara plama po lewej to schron z nr 5.



IV. Ciężki schron bojowy, 2 kopułki pancerne, uzbrojenie 2-3 ckm (jeden w półkopułce pancernej), rkm-y, być może działko ppanc. Kopułka nie była obiektem bojowym tylko obserwacyjnym.15. Widok na płytę czołową z wejściem i kopułką pancerną. Strzelnice ckm i rkm przysypane ziemią przez budowniczych osiedlowej drogi. W końcu to obiekt bezpański...

16. Wejście do schronu, wiszą jeszcze resztki ramy drzwi pancernych. W głębi strzelnica rkm do obrony bezpośredniej wejścia.






17. Półkopułka pancerna broniąca zapola schronu.





0 komentarze: