środa, 27 grudnia 2017

Obszar Warowny Śląsk - Ruda Śląska - cz. 2 - szyb Artura

Ruda Śląska.
Data wykonania zdjęć. 24.06.2006

Szyb Artura to drugi fragment zwiedzanych przez nas umocnień Obszaru Warownego Śląsk.
22 kilometrowy pas umocnień budowany od 1933 roku do wybuchu wojny. Niestety nie spełnił swoich zadań. Polskie stanowiska zostały oskrzydlone z terytorium Słowacji. Po sporadycznych potyczkach oddziały polskie musiały wycofać się w głąb Polski.

1. Schron bojowy z półkopułą pancerną z ckm, w bocznej strzelnicy flankująca strzelnica rkm. Niestety obecnie kopułka została wyrwana z postumentu i pozostało tylko zbrojenie po fundamencie.


Widok wejścia do nieistniejącej kopułki pancernej - widok z zewnątrz od strony nieistniejącej kopuły..


Boczna strzelnica rkm broniąca flanki i drzwi wejściowych.



Widok z góry na fundament wyrwanej kopułki pancernej. Ciekawe kto się połaszczył na złom... Naprawdę szkoda, nie do odzyskania...
Na marginesie mówiąc dzwoniłem do konserwatora zabytków. Mieli takie zgłoszenie, zostało przekazane do policji.

2. Ciężki schron bojowy – strzelnica działka ppanc, 3 ckm (w tym jeden w kopułce pancernej) oraz 2 rkm, jeden do obrony bocznej strzelnicy ppanc, drugi do wewnętrznej obrony drzwi wejściowych.



Widok ogólny na schron.






Kopułka pancerna na szczycie ze strzelnicą ckm.




Drzwi wejściowe do schronu. Grubość płyty czołowej z żelbetu pokazuje zawieszona latarka.



Strzelnica rkm z wnętrza schronu. To stanowisko umieszczono we wnętrzu schronu na wprost drzwi. Taki widok miał operator uzbrojenia.


Ta sama strzelnica rkm. Tym razem widok od strony wejścia, taki widok miał przeciwnik jeżeli udało mu się wedrzeć do wnętrza schronu.


Inny typ strzelnicy. Mnie się wydaje, że do działka ppanc 37 mm. Ale czy tak było naprawdę...


Zrzutnia granatów ręcznych. Brak tylko reszty klapy zamykającej.

3. Obiekt pozoracyjny – imitacja schronu bojowego z zachowaną resztką imitacji kopułki bojowej.



Widok z zewnątrz. Przepraszam za nienaturalne kolory.


Na szczycie takiego obiektu pozoracyjnego budowano imitację wieży pancernej. W tym przypadku na szczęście zachowały się choć resztki.



Inny obiekt pozoracyjny. Brak kopułki ale foto trochę lepsze.

4. Jeden z najmniejszych schronów bojowych: 1 izba bojowa ze strzelnicą ckm i bocznym wejściem bezpośrednio do izby bojow oraz izba pomocnicza ze strzelnicą rkm do obrony wejścia.


Widok od czoła z i boku schronu. Widoczna strzelnica ckm i otwór drzwi wejściowych. Boczna strzelnica rkm za drzwiami niestety zasłonięta. Obiekt zagospodarowany - "zamieszkany".

5. Dwukondygnacyjny schron bojowy dla armaty 75mm wyposażony w kopułę obserwacyjną oraz boczną strzelnicę dla rkm. Dodatkowo izba bojowa ze strzelnicą ckm.
Dolna kondygnacja – niestety zalana wodą.



Widok od czoła na strzelnicę armaty 75 mm. Z boku strzelnica osobnej komory bojowej ckm.


Widok z drzwi wejściowych na działobitnię 75 mm (centralne wgłębienie zalane wodą).


Zejście do dolnej kondygnacji schronu. Szkoda że zalane wodą.




Boczna strzelnica dla rkm (umieszczona w głównej izbie bojowej)

6. Schron bojowy podziemny, tzn, całe pomieszczenia załogi umieszczone pod powierzchnią gruntu, wystaje tylko kopułka pancerna. Niestety z tego powodu obecnie całkowicie zalane wodą.



Widok na kopułę pancerną uzbrojoną w ckm. Jedyny tak naprawdę wystający element nad powierzchnię gruntu. Widoczne wejście do wnętrza (są dwa takie zejścia, bezpośrednio z okopów).




Dobrze widoczne wejście do schronu. Od lustra wody do stropu jest około 70-80 cm, stąd można przyjąć, że woda ma głęboośc około 110-120 cm. Drugi obiekt tego samego typu w tym rejonie



Widok na kopułkę pancerną i wejście do obiektu drugiego.

Ogólnie powiem, że są to pierwsze moje fotki tym aparatem (FZ-18) w lesie, z cieniami i częściowym oświetleniem. Na wolnym powietrzu sprawił się całkiem nieźle, tutaj... nie jestem do końca zadowolony. Po prostu jeszcze go dobrze nie czuję.


0 komentarze: